“I believe that at the end of the century the use of words and general educated opinion will have altered so much that one will be able to speak of machines thinking without expecting to be contradicted.”
― Alan Turing, Computing machinery and intelligence
Ahogy Alan Turing, az Enigma titkosítóberendezés működésének megfejtője megjósolta, ma már beszélgetőpartnereink szeme sem rebben, amikor gondolkodó gépekről beszélünk. Ahogy minden iparágban, a HR-ben és Toborzásban is erősen érezteti a hatását az automatizáció és a döntéseinket tanuló algoritmusok első formái.
Külföldön évek óta kutatják és fejlesztik ezeket a termékeket. Azt gondolhatnánk, hogy ahogy legtöbbször és a leghangosabban, most is az amerikai Szilícium-völgyből jönnek a megoldások, mégsem lenne igazunk. A legtöbb ilyen termék ugyanis Indiából származik, vizsgáljunk is meg néhányat közülük.
Egy remek megoldás például MYA (My Assistant), aki képes arra, hogy helyettünk, de az általunk megadott kérdések alapján interjúztassa le a jelölteket, videókamerás felvételt készítve róluk, hogy azt mi később az ő arcfelismerő elemzése segítségével döntésünk támogatására használhassuk. Emellett ami verbálisan elhangzik, abból írásos választ generál, hogy sokat ne bajlódjunk az interjújegyzet elkészítésével. MYA továbbá szívesen megszervezi helyettünk a következő kört velünk, hogyha meggyőzte őt a jelentkező. Természetesen MYA nem tud mindkét teljesen pótolni és átverhető is sajnos. Mivel MYA a jelöltek szűrésénél többrétegű kulcsszavas szűrést is végez, annál relevánsabbnak lát egy CV-t minél többször szerepel benne egy adott kulcsszó. Tehát ha teletömjük a megfelelő kulcsszavakkal az önéletrajzunkat, hamar kiválasztásra kerülünk, azonban egy hús-vér recruiter kell majd hozzá, hogy megállapítsa, valóban alkalmas-e a profilunk a feladatra.
A tanuló algoritmusok hamar felveszik a szokásainkat a szűrésben például. Gyorsan ráéreznek, hogy milyen típusú profilokat választunk ki vagy nyitunk meg szívesen. De vigyázat, a gépiesített szűrés gyakran azért hasznos, mert objektívebb, mint ha mi magunk csinálnánk, azonban a tanuló algoritmus sajnos képes ugyanazokat a prekoncepciókat felvenni, amelyeket mi is képviselhetünk kereséskor.
Más hasonló megoldások tekintetében is elmondható, hogy szuper segítséget nyújthatnak a szűrésben vagy egyéb lépésben, de minden esetben szükség van az emberi beavatkozásra, ez pedig valószínűleg még sokáig nem fog változni.
A HR területén sok mindent lehet mesterséges intelligencia segítségével levenni a kollégák válláról. Fontos, hogy a HR-es kollégák idejének nagy részét ne az tegye ki, hogy a megszokott kérdésekre válaszolgatnak, hanem, hogy az igazi hozzáadott értéket képviselő tevékenységeikre fordíthassák idejüket. Beszélgessenek a munkavállalókkal, megérthessék igényeiket és problémáikat, meghallgathassák a vezetőket is, hogy milyen gondokkal küzdenek. Automatizálhatjuk a visszajelzéseket gyűjtő rendszereket, a teljesítmény-értékelés egy részét, a tréningeket kiosztó rendszert és akár a szabadságkérő rendszereinket is.
Mindent összevetve az irány, amelybe a világ halad nem fog rosszat tenni a HR/Toborzás világnak sem. Merjünk megnézni ilyen és hasonló eszközöket, regisztráljunk az ingyenes verziókra, használjuk és próbáljuk meg a hasznunkra fordítani. Mindenkinek csak ajánlani tudom, hogy ne félünk a számunkra ismeretlen alkalmazásoktól, azok a javunkat szolgálhatják, csak meg kell találnunk a nekünk megfelelő területeket és az automatizáció mértékét.